Hızlı Konuşma

Hızlı Konuşma

Hızlı Konuşma

Bir tür konuşma problemi olan hızlı konuşma Konuşmanın ritminin sözcük ya da sözce tekrarları, uygun olmayan yerlerde duraklamalar, sözcük içindeki hecelerin yerlerinin değiştirilerek söylenmesi gibi düzensizlikler nedeniyle bozulmasıdır.Konuşma hızından dolayı konuşurken problemin farkında değilmiş gibi görünürler.Bu sorun nefes problemiyle de bağlantılıdır ve kişinin nefes probleminin de iyi bir çalışmayla çözülmesi gerekmektedir.

Hızlı konuşma sorunu olan kişiler, genellikle tek heceli ve kısa sözcüklerde tekrarlamalar yapabilirler. Ancak kekemeliktekinden farklı olarak bu tekrarlamalarında herhangi bir zorlanma yoktur. Kekeme kişilerde olduğu gibi konuşmaktan kaçınmazlar. Bu kişilerde; yetersiz konsantrasyon, kısa dikkat süresi, algısal güçlükler, düşünmeden konuşma gibi özellikler görülebilir.

Merkezimizde kişinin konuşma hızını yavaşlatmaya yönelik çalışmalar yapılır.çalışmalarda gösterdiği performansı diğer ortamlara genelleyebilmesi için başka çalışmalara da gereksinim duyulabilir.